AFRIMMA 2019 – Full List of Nominees

AFRIMMA 2019 list of Nominees has been released by the organisers. AFRIMMA 2019 edition will happen on 26th and 27th of October 2019 at the Dallas Bomb Factory, TX.

See AFRIMMA 2019 – Full List of Nominees below ?

Best Male West Africa –

  • Davido – Nigeria
  •  Kuami Eugene – Ghana
  •  King Promise – Ghana
  •  Burna Boy – Nigeria
  •  Wally B. Seck- Senegal
  •  Ariel Sheney– Ivory Coast
  •  Sidiki Diabate – Mali
  •  Stonebwoy – Ghana
  •  Wizkid- Nigeria
  •  Mr Eazi – Nigeria

Best Female West Africa – 

  • Aya Nakamura – Mali
  •  Simi – Nigeria
  •  Becca -Ghana
  •  Teni- Nigeria
  •  Adiouza – Senegal
  •  Josey – Ivory Coast
  •  MzVee – Ghana
  •  Tiwa Savage- Nigeria
  •  Yemi Alade- Nigeria
  •  Niniola- Nigeria

Best Male East Africa –

  • Ali Kiba – Tanzania
  •  Diamond Platnumz – Tanzania
  •  Harmonize – Tanzania
  •  Nyashinski – Kenya
  •  Juma Jux – Tanzania
  •  Eddy Kenzo – Uganda
  •  Khaligraph Jones – Kenya
  •  Ommy Dimpoz – Tanzania
  •  Rayvanny – Tanzania
  •  The Ben – Rwanda

Best Female East Africa –

  • Vinka – Uganda
  •  Victoria Kimani – Kenya
  •  Vanessa Mdee – Tanzania
  •  Akothee – Kenya
  •  Nandy – Tanzania
  •  Sheebah Karungi – Uganda
  •  Fena Gitu (Fenamenal) – Kenya
  •  Knowles Butera – Rwanda
  •  Rema Namakula –Uganda
  •  Juliana Kanyomozi- Uganda

Best Male Central Africa –

  • Fally Ipupa – Congo
  •  Dadju – Congo
  •  Stanley Enow – Cameroon
  •  Preto Show – Angola
  •  Naza– Congo
  •  Ya Levis – Congo
  •  Salatiel – Cameroon
  •  Matias Damasio- Angola
  •  Anselmo Ralph – Angola
  •  C4 Pedro – Angola

Best Female Central Africa –

  • Shan’L -Gabon
  •  Neima – Mozambique
  •  Blanche Bailly – Cameroon
  •  Charlotte Dipanda- Cameroon
  •  Daphne – Cameroon
  •  Maria Andrade – Cape Verde
  •  Eva RapDiva- Angola
  •  Liloca- Mozambique
  •  Soraia Ramos- Cape Verde
  •  Yasmine- Guinea Bissau

Best Male Southern Africa –

  • Aka- South Africa
  •  Roberto – Zambia
  •  Cassper Nyovest- South Africa
  •  Emtee- South Africa
  •  EXQ – Zimbabwe
  •  Nasty C – South Africa
  •  Jah Prayzah – Zimbabwe
  •  Shyn – Madagascar
  •  Prince Kaybee – South Africa
  •  Master KG – South Africa

Best Female Southern Africa –

  • Ammara Brown – Zimbabwe
  •  Busiswa – South Africa
  •  Sho Madjozi- South Africa
  •  Mampi – Zambia
  •  Shashl__ – Zimbabwe
  •  Cleo Ice Queen- Zambia
  •  Zonke- South Africa
  •  Lady X- South Africa
  •  Bucie – South Africa
  •  Kelly Khumalo- South Africa

Best African Group –

  • Sauti Sol – Kenya
  •  Toofan – Togo
  •  B26 – Angola
  •  R2bee’s – Ghana
  •  Navy Kenzo – Tanzania
  •  Umu Obiligbo – Nigeria
  •  Forca Suprema – Angola
  •  Bracket- Nigeria
  •  Black Motion- South Africa
  •  4KEUS- Congo

Crossing Boundaries with Music Award –

  • Burna Boy–Nigeria
  •  Aya Nakamura -Mali/France
  •  Stormzy – Ghana/UK
  •  Wizkid – Nigeria
  •  Davido–Nigeria
  •  Afro B- Ivory coast
  •  Tobe Nwigwe – Nigeria /USA
  •  Stefflon Don – Jamaica/UK
  •  Rotimi- Nigeria
  •  French Montana- Morocco

Best Newcomer –

  •  Rema – Nigeria
  •  Kwesi Arthur – Ghana
  •  Naiboi- Kenya
  •  Zlatan – Nigeria
  •  Ya Levis – Congo
  •  Fireboy DML – Nigeria
  •  Rui Orlando- Angola
  •  Soraia Ramos – Cape Verde
  •  Gaz Mawete- Congo
  •  Sho Madjozi- South Africa

Artist of The Year –

  • Davido – (Nigeria)
  •  Diamond Platnumz (Tanzania)
  •  Fally Ipupa- Congo
  •  Wizkid -(Nigeria)
  •  Burna Boy – (Nigeria)
  •  Black Coffee – South Africa
  •  Sarkodie- Ghana
  •  Yemi Alade- Nigeria
  •  Busiswa- South Africa
  •  Aya Nakamura -Mali/France

Best Gospel –

  • Frank Edwards – Nigeria
  •  Gloria Muliro – Kenya
  •  Bethel Revival Choir- Ghana
  •  Papa Dennis – Kenya
  •  Miguel Buila – Angola
  •  Diana Hamilton – Ghana
  •  Icha Kavons – Congo
  •  Willy Paul – Kenya
  •  Mercy Chinwo – Nigeria
  •  Winnie Mashaba – South Africa

Best Live Act –

  • Flavour – Nigeria
  •  Ali Kiba – Tanzania
  •  Sauti Sol – Kenya
  •  Stonebwoy – Ghana
  •  Sidiki Diabate – Mali
  •  Yemi Alade – Nigeria
  •  Becca – Ghana
  •  Burna Boy – Nigeria
  •  Diamond Platnumz- Tanzania
  •  Fally Ipupa – Congo

Best Rap Act –

  • Phyno- Nigeria
  •  Olamide – Nigeria
  •  Falz – Nigeria
  •  Sarkodie – Ghana
  •  Tha Dogg – Namibia
  •  Cassper Nyovest – South Africa
  •  Zlatan Ibile – Nigeria
  •  Nasty C – South Africa
  •  Khaligraph Jones – Kenya
  •  Medikal – Ghana

Best Collaboration –

  • Burna Boy x Zlatan – Killing Dem
  •  Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
  •  Beyonce x Wizkid x Blue Ivy x Saint JHN–Brown Skin Girls
  •  Ommy Dimpoz ft Alikiba – Rockstar
  •  Anselmo Ralph ft C4 Pedro- Pra Cuiar Mais
  •  Mayorkun ft Kizz Daniel- True
  •  MHD ft Dadju- Bebe
  •  Master KG ft Zanda- Skeleton move
  •  Aya Nakamura ft Niska- Sucette
  •  Flavour ft Umu Obiligbo- Awele

Song of The Year –

  • Burna Boy x Zlatan – Killing Dem
  •  Rema – Dumebi
  •  Master KG ft Zanda Zakuza – Skeleton Move
  •  Ya Levis – Katchua
  •  Wizkid- Fever
  •  Diamond Platnumz ft Fally Ipupa- Inama
  •  BM ft Awilo Longomba – Rosalina remix
  •  Burna Boy- On the low
  •  Aya Nakamura- Pookie
  •  Shatta Wale – My Level

Best Video Director –

  • Justin Campos – South Africa
  •  Dr Nkeng Stephens -Cameroon
  •  Enos Olik – Kenya
  •  Clarence Peters – Nigeria
  •  David Duncan- Ghana
  •  Sasha Vybz – Uganda
  •  Director Kenny – Tanzania
  •  Daps- Nigeria
  •  Gyo Gyimah- Ghana
  •  Patrick Ellis- Nigeria

Best DJ Africa –

  • DJ Spinall – Nigeria
  •  DJ Black Coffee – South Africa
  •  Man Renas- Angola
  •  DJ Jeff- Angola
  •  DJ D-Ommy – Tanzania
  •  DJ Slim- Ghana
  •  DJ Neptune – Nigeria
  •  DJ Ecool- Nigeria
  •  DJ Tira – South Africa
  •  DJ Euphonik- South Africa

Best African DJ USA –

  •  DJ Tunez – Nigeria
  •  DJ Fully Focus – Kenya
  •  DJ Silent Killa – Caribbean
  •  DJ Poizon Ivy – Kenya
  •  DJ Mekzy–Nigeria
  •  DJ Shinski – Kenya
  •  DJ Rell- Sierra Leone
  •  DJ Freshy K- Nigeria
  •  DJ Nana B- Ghana
  •  DJ Moh – Ivory Coast

AFRIMMA Video of The Year –

  • Rema -Dumebi
  •  Zlatan x Burna Boy- Killin Dem
  •  Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
  •  Patoranking ft Davido- Confirm
  •  Ommy Dimpoz- You are the best
  •  Anselmo Ralph ft C4Pedro – Pra Cuiar Mais
  •  Flavour ft Umu Obiligbo- Awele
  •  Aya Nakamura- Pookie
  •  Adekunle Gold- Kelegbe Megbe
  •  Sho Madjozi – Idhom

Music Producer of The Year –

  • Masterkraft – Nigeria
  •  Northboi Oracle- Nigeria
  •  Kimamba – Tanzania
  •  Kel P- Nigeria
  •  Lizer Classic- Tanzania
  •  Guilty Beatz- Ghana
  •  Dj Maphoriza- South Africa
  •  S2kizzy- Tanzania
  •  Salatiel- Cameroun
  •  Sidike Diabate- Mali

Best African Dancer –

  • Kaffy Dance Queen – Nigeria
  •  The Grove – Angola
  •  Sherri Silver – Rwanda
  •  La Petite Zota – Ivory Coast
  •  Manuel Canza Laurenzo- Angola
  •  Ghetto Triplet Kids (Uganda)
  •  Izzy Odigie (Nigeria)
  •  Bajuni – Tanzania
  •  Rabbit Crew 255- Tanzania
  •  The Team – Angola

Best Lusophone –

  • DJODJE – Cape Verde
  •  Mr Bow – Mozambique
  •  Matias Damasio – Angola
  •  Nelson Freitas – Cape Verde
  •  Anselmo Ralph – Angola
  •  Maira Andrade – Cape Verde
  •  Calema – Sao Tome
  •  CEF- Angola
  •  Puto Português – Angola
  •  Filho do Zua – Angola

Best Francophone –

  • Stanley Enow – Cameroon
  •  Fally Ipupa – Congo
  •  Dadju – Congo
  •  Toofan – Togo
  •  Ariel Sheney- Ivory Coast
  •  DJ Arafat – Ivory Coast
  •  Daphne – Cameroon
  •  Ya Levis- Cameroon
  •  Aya Nakamura- Mali
  •  Salatiel – Cameroon

Radio/TV Personality of The Year –

  • Willy Tuva – Kenya
  •  Lil Ommy – Tanzania
  •  Do2dtun- Nigeria
  •  Yaw- Nigeria
  •  Jamal Gaddafi- Kenya
  •  Afonso Quintas – Angola
  •  Sammy Forson- Ghana
  •  James Onen- Uganda
  •  DJ Fresh – South Africa
  •  Konnie Toure- Ivory Coast

You can CLICK HERE to vote your favoruite act – AFRIMMA 2019.